Alabama Baptists tapped for service

During the 195th annual meeting of the Alabama Baptist State Convention, Baptists from across the state were elected to serve on the governing boards of convention-related entities. Also approved by messengers were individuals to serve on the committees of the convention.

The Committee on Boards and Commissions nominates members to serve on the executive committee, the State Board of Missions (SBOM) and convention entities. The Committee on Committees names members to convention committees. The following is a complete list of individuals approved for service during the annual meeting. The list was provided by SBOM. An asterisk (*) before the name indicates a layperson.

EXECUTIVE COMMITTEE
Chairperson: John Thweatt

District: Scotty Hogan, Craig Carlisle, *Bobby Bailey, Larry Cummings, *Ronnie Marshall, Mark McCullough, Mack Morris, Dee McGuire, James Nichols, Jesse Reeder, Morgan Bailey, Britt Green
Members at large: *Becky Head, Mack Amis, Buddy Champion, Mike Goforth, Stuart Davidson, *Judith Cooley, *Judy Conaway, Rusty Sowell

Ex-officio members: SBOM Executive Director Rick Lance, Chairman of SBOM Morgan Bailey, State Convention President John Thweatt, First Vice President Tim Cox, President of Alabama WMU *Melissa Bowen

STATE BOARD OF MISSIONS
Terms to Expire 2020: Mel Johnson, Autauga; Robert Burns, Baldwin; Jason Leight, Bessemer; Chris Kynard, Bethel; Mark McCullough, Bethlehem; Greg Corbin, Birmingham; *Connie Cook, Cahaba; Alan Craig, Carey; Barrett Long, Chris Underwood, Colbert-Lauderdale; *Rhonda Grandstaff, Chad Hixson, Columbia; *Rodger Carroll, Conecuh; Gary Miller, *Shirley Smith, Covington; Christopher Woodall, Dale; Zach Richards, Nathan VanHorn; DeKalb; *Jessica Todd, East Liberty; Britt Green, Elmore; Mat Alexander, Etowah; *Karen Stewart, Friendship; Dusty McLemore, Kevin Ward, Limestone; *George Foust, Tim Milner, Madison; Royce DuBose, Rob Hatfield, Roy Hill, Jeremy Smalley, Mobile; Daniel Atkins, *Patti Shoemaker, Montgomery; Scotty Hogan, Morgan; Paul Hicks, Mud Creek; Jesse Reeder, Muscle Shoals; Charlie Wilson, Pickens; Richie Ashburn, *Marcia Johnson, Russell; Max Stripling, Sipsey; Faron P. Golden, Tallapoosa; Larry Corder, James Nichols, Herb Thomas, Tuscaloosa; David Miller, Walker

THE ALABAMA BAPTIST
Terms to Expire 2020: Gary Fenton, Dawson Memorial, Birmingham
Terms to Expire 2021: Ben Bowden, First, Enterprise; John T. Brock, Highland, Florence; *Sallie M. Bryant, Lakeside, Birmingham; Rick Ellison, First, Silverhill

BOARD OF AID
Terms to Expire 2019: *Jerry Reeves, First, Leroy
Terms to Expire 2021: Todd Dean, First Oak Grove, Sylacauga; Jason Lee Smith, First, Summerdale; Benjamin S. Stubblefield, First, Jackson

CHILDREN’S HOMES
Terms to Expire 2021: *James A. Bearden, Valley Grande, Valley Grande; *Fred Graham, First, Tuscaloosa; *Leah S. Stephens, First, Montgomery; *Stephen Wellborn, Corinth, Cragford

CHRISTIAN LIFE COMMISSION
Terms to Expire 2021: Chad Burdette, Macedonia, Ranburne; Art Burroughs, Woodridge, Mobile; *Joanne B. Farmer, Mount Hebron West, Elmore; Bill Morgan, First, Prattville

EDUCATION COMMISSION
Terms to Expire 2021: Jim Jackson, First, Tallassee; Rick Marshall, Eastern Hills, Montgomery; *Peggie Mizzell, Hopewell, Marion; John W. Nicholson Jr., Siloam, Marion

BAPTIST FOUNDATION
Terms to Expire 2021: *Phyllis Boone, Shades Mountain, Vestavia Hills; *W. Thomas Gaither, First, Eufaula; *Michael Lytle, Dawson Memorial, Birmingham; *Vicki M. Martin, First, Dothan; Scott White, Redemption, Saraland

HISTORICAL COMMISSION
Terms to Expire 2021: *Sonja J. Adams, Heflin, Heflin; Ken Allen, Second, Fort Payne; *Calvin Milford, First, LaFayette; *Mary Zeiger Staggs, First, Pell City

RETIREMENT CENTERS
Terms to Expire 2021: W. Ray Burdeshaw, First, Montgomery; *Jennifer Foster, Heritage, Montgomery; *Janice L. Hull, First, Clanton; *Dwain Kinard, Eastern Shore, Daphne, George B. King, Dawson Memorial, Birmingham

SAMFORD UNIVERSITY
Terms to Expire 2018: *Albert L. Shumaker, First, Centre
Terms to Expire 2020: *Sharon D. Stuart, Dawson Memorial, Birmingham
Terms to Expire 2021: *Karon Bowdre, Dawson Memorial, Birmingham; *Victor M. Brown, Shades Mountain, Vestavia Hills; *Andy Birchfield, First, Montgomery; *Robert Holmes Jr., Sixth Avenue, Birmingham; *Don Kilgore, First, Jasper; *Sheri P. McKean, First, Montgomery; *Gary Ray Pearman, Whitesburg, Huntsville; *Roderic G. Steakley, Whitesburg, Huntsville; Danny Wood, Shades Mountain, Vestavia Hills

JUDSON COLLEGE
Terms to Expire 2021: *Carol J. Crain, First, Pell City; *Daveta Dozier, Thomasville, Thomasville; *Doug Halbrooks, Siloam, Marion; *Ricky Kirkpatrick, Shades Mountain, Vestavia Hills; *James Sanford, First, Prattville; *Jerry Thomas, First, Tuscaloosa; *Rod P. Wilkin, First, Tuscaloosa

UNIVERSITY OF MOBILE
Terms to Expire 2019: *Michael B. Tew, Tillman’s Corner First, Mobile
Terms to Expire 2020: *Terry H. Harbin, Redemption, Saraland
Terms to Expire 2021: *Mike Baggett, First, Scottsboro; Scott Dawson, Shades Mountain, Vestavia Hills; *Jim West, Spring Hill, Mobile

SHOCCO SPRINGS
Terms to Expire 2021: Glenn Bonds, Providence, Clanton; *Joy Reeves, First, Trussville; Philip Morris, Chulafinnee, Heflin; Mark Stokes, Billingsley, Billingsley

BOARDS AND COMMISSIONS
Chairperson 2017–2018: Rick Evans
Chairperson 2018–2019: Stuart Davidson
Terms to Expire 2019: *Jo Ellen Carwile, First, Athens; Ken Allen, Second, Fort Payne; *Joanie G. Albright, First, Oxford; William Hand, First, LaFayette; *Judy Gay, First, Headland; Steve Dunn, Eastwood, Monroeville; Stuart R. Davidson, Eastern Shore, Daphne; *Brandy Roye, Greensboro, Greensboro; *Andrew Cicero, Circlewood, Tuscaloosa; Kenny Hatcher, First, Guin; *Kay Fisher Witt, Lakeside, Birmingham; *Emily Filipi, Thelma, Wetumpka

AUDIT COMMITTEE
Chairperson 2017–2018: *Melissa Sahagun, First, Trussville
Terms to Expire 2020: *David Furst, Eastern Hills, Montgomery; *Jay Knight, Shades Mountain, Vestavia Hills

INSURANCE COMMITTEE
Chairperson 2017–2018: *Rusty Melnick, First, Opelika
Terms to Expire 2020: *Lisa Lackey Patterson, First, Montgomery

TIME, PLACE, PREACHER
Chairperson 2017–2018: James Nichols, Chapel Hill, Northport
Terms to Expire 2018: Bill Cannon, First, Union Springs; Mike Goforth, Sardis, Boaz; Jerry Henry, First, Fairhope; Bill King, Providence, Opelika; James Nichols, Chapel Hill, Northport; James W. Troglen, First, Wetumpka; Daven Keith Watkins, First, Pelham

MEMORIALS COMMITTEE
Chairperson 2017–2018: Mike Shaw, First, Pelham
Terms to Expire 2018: *Betty Baggott, Eastern Hills, Montgomery; *Inez D. Barnett, Siloam, Marion; Ernest Hill Jr., Mount Zion, Huntsville; Mike Shaw, First, Pelham; Darryl Wood, First, Vincent

ORDER OF BUSINESS
Chairperson 2017–2018: Rob Jackson, Central, Decatur
Terms to Expire 2020: Rob Jackson, Central, Decatur; Gregory Pouncey, Tillman’s Corner First, Mobile

RESOLUTIONS
Chairperson 2017–2018: Jim Cooley, First, Birmingham
Terms to Expire 2018: Jim Cooley, First, Birmingham; Matt Haines, Sixth Street, Alexander City; Ben Hayes, Southside, Decatur; Edwin Jenkins, First, Athens; *Frances King, Dawson Memorial, Birmingham; *Glenda Mims, First, Clanton; Mark Stokes, Billingsley, Billingsley

___________________________

Thweatt names committees

Two committees, the Credentials Committee and the Tellers Committee, were appointed during the state convention’s opening session Nov. 14. The Committee on Committees also was named during the Tuesday sessions.

State Convention President John Thweatt, pastor of First Baptist Church, Pell City, announced the appointments 30 days prior to the annual meeting in accordance with bylaw requirements, but messengers had to ratify the appointments during the meeting.

The convention Credentials Committee helps with problems regarding registration and seating of messengers.
Serving as chairman of the committee was Michael J. Brooks, Siluria, Alabaster. Serving with him were John Robert Burt, University, Huntsville; Barry F. Cosper, Church at McAdory, McCalla; George Riek, Orchard, Mobile; Jeremy Smalley, First, Bayou La Batre; Clayton Speed, First, Hartselle; Kevin Ward, First, Athens.

Tellers Committee members helped convention officers tabulate convention votes.

Roy Hill, First, Satsuma, served as chairman. Other members were Gary Linville, Shoal Creek, Decatur; Zach Richards, Union Grove, Crossville; Larry Roberts, First, Harpersville; A.J. Smith, Bay Springs, Shelby; Morris Stephens, Bethany, Horton; Keith Williams, Central, Albertville.

The following also were elected to serve on the Committee on Committees until 2020: Ben Stubblefield, First, Jackson, chair in 2020; Mat Alexander, First, Gadsden; James Sampley, CrossPoint, Trussville. (TAB)

___________________________

Time, place, preacher report

The 2018 Alabama Baptist State Convention annual meeting will be held at First Baptist Church, Trussville, on Nov. 13–14.

The convention preacher for the 2018 annual meeting will be Terrence Jones, pastor of Strong Tower at Washington Park, Montgomery.

Alternate preacher is Rick Marshall, retired pastor from Montgomery.

Messengers voted for the 2022 annual meeting to take place Nov. 15–16 at Shades Mountain Baptist Church, Vestavia Hills. (TAB)

Related Posts